Blog, Dijital Pazarlama, Genel
5 Adım’da Viral Etki Yaratın

5 Adım’da Viral Etki Yaratın

Dijital pazarlamanın önemli ayaklarından bir tanesidir içerik pazarlaması. Önümüzde ki yıllarda en önemli silah olacağını ön görüyorum.  Bir çok marka bu alanda yaratıcı ekip ve ajansa ihtiyaç duyacaktır. Geçtiğimiz yıllara ve dijitalin gelişimine baktığımızda viral içerik hem paylaşımı tetikleme hem de etki yaratma açısından en tercih edilebilir ilerleme stratejisiydi. İçeriğin daha da önem kazandığı önümüzdeki dönemlerde de bu ilerleme kaçınılmaz görünüyor.

Bu noktada içeriğe “viral” diyebilmemiz için, içeriğin yayılabilmesi ve paylaşılabilir olması gerekli. Peki içeriğin paylaşımına yardım eden ve viral etki yaratan nedir bu faktörler?

Nadir Bulunabilirlik? (Scarcity)

Benzersiz bir içerik tükenmiş olmalıdır duygusunu uyandırabilir. Potansiyelin korkusu; mükemmel bir tetikleyiciyle insanların ilgisini çekeceğin içerikteki bilginin özgünlüğüdür. Yani bahsi geçen içerikte geçen diyalog, bilgi veya karakter özgün olmalıdır.

Paylaşıma Teşvik Eden Butonlar (Share Buttons)

İçeriğin önünde altında ortasında değeri düşük paylaşım tuşları içeriğin viralliğine zarar verecektir. Her bir paylaşımda etki yaratabilecek bölgede paylaşım butonu kullanabilirsiniz. Ayrıca; araştırmaya göre, paylaşım butonları olan içerikler; olmayanlara göre, 7 kat daha fazla paylaşılıyor.

Anlaşılabilirlik (Skimability)

Hedef kitleniz sayılabilecek ziyaretçiler, bilgilerin az ve değerli kısımlarını almak isterler. Bu yüzden içeriğinizde bunun kolayca yapıldığından emin olun. Zorlamayın anlaşılabilir olun. Onlara hap bilgiler sunun, içeriği boğmayın ve sıkmayın.

“ Bir web sayfasının ortalama olarak kullanıcıları sayfasının aşağı yukarı %20’sini kullanır. “ (Jacop Nielsen)

Pratik Yarar (Practical Utility)

Kullanıcıya pratik faydalar sağlayan içeriklerin daha fazla paylaşıldığı görülmektedir.

Paylaşımın içeriğindeki bilgiler kullanıcılar tarafından hemen kullanılmalı ve içeriğin viral bir şekilde yayılmasını sağlamalıdır.

Tutarlılık (Consistency)

İçeriğin frekansı kullanıcıların üzerinde bir otorite ve güven inşa etmene yardımcı olur. Kaliteli ve tutarlı içerik kullanıcıların size ve içeriğinize güvendiğinde paylaşması daha kolay olacaktır.

Bu yazım daha önce http://www.reklam.club/viral-pazarlama/ adresinde yayınlanmıştır.

Benzer Yazılar

Bi Yorumunuzu Alırım

E-Posta adresiniz yayınlanmaz. İşaretli alanları doldurunuz. *

Tüm Yazılar