Dijital Pazarlama, Genel, Hit, Pazarlama
Salgın Sürecinde İnternet’ten Video Tüketimi %120 Artı

Salgın Sürecinde İnternet’ten Video Tüketimi %120 Artı

Dijital dünya salgın sürecinde yukarıya doğru ivme kazandı. Covid-19 ilgili arama motorlarında aramaların 10 milyarın üzerine çıktığını, sosyal medyada ise yapılan paylaşımların 100 milyarın üzerinde etkileşim aldığını görüyoruz.

2019 yılı sonları itibariyle Dünya’yı etkisine alan coid-19 ile birlikte evde vakit geçiren bireylerin en çok tükettiği dijital içeriklerin başında video geliyor. İnsan hayatının pandemi sürecinde farklılaşmasıyla dijital hayata adaptasyon çok daha hızlı oldu. Youtube’un trends verilerine göre fitness, nasıl yapılır, yemek tarifleri ve eğitim gibi konularda izleme verileri 3 katından fazla arttı.

Mart, nisan aylarında YouTube’da ortaya çıkan en büyük video eğilimi, insanların evlerinde geçirdikleri zamanı yeni beceriler öğrenmek için kullanma niyetiydi. Türkiye’da 2020 yılının ilk 3 ayı ile sonraki 3 ay kıyaslandığı bu videolar ile ilgili olan datanın %458 arttığını görüyoruz.

Ayrıca kullanıcılar başlığında saç kesimi bulunan nasıl yapılır videolarına da oldukça fazla eğilim gösterdiği görülüyor.

 

Salgın sırasında rekor sayıda insan ve işletme teşvik ve finansal destek süreci ile ilgili içerikle tüketti.

Yemek ve yemek pişirme, salgının başlarında belirgin değişiklikler gördüğümüz kategorilerdi. Dünya Sağlık Örgütü’nün COVID-19’u bir salgın olarak resmen tanımlamasından yedi hafta sonra bile, mutfakta yaratıcık, yeni yemek tarifleri gibi kategoriler %120 arttı.

Buna paralel fitness, evde spor, egzersiz gibi konularda içerik tüketimi %195 arttı. Bir içerik üreticinin kendi kendine saç kesmeyi öğrettiği videosu, 1,7 milyondan fazla izlendi.

 

Yine bu süreçte ilginç istatistiklerinden biri de; stres, motivasyon gibi videolarda karşımıza çıkıyor.  Kişilerin doğadan uzak kalması, stres faktörlerini aza indirgemek üzere ilgili videolara eğilimini arttırdı. Örneğin, “doğa sesleri” ile alakalı videoların izleyici sayısı %25 arttı. Sadece Dream Sounds isimli bir kanalın yayınladığı bir video 15 Mart’tan bu yana 2 Milyondan fazla izlendi.

Tüm bunlar, pazarlama stratejiniz ve gelecek için ne anlama geliyor?

Karşılaştığımız temel ihtiyaçlar ve bunların YouTube gibi platformlardaki karşılığını göze alan ve dikkate alan pazarlamacılar nasıl hareket etmeli? Bu konuda Yasin Kaplan, temel ilkelere yeniden odaklanmayı öneriyor. Pazarlama uzmanları aynı zamanda sosyoloji ve psikolojiyi incelemeli. Başarılı olmak için sunduklarımızın insanlara yönelik bir değer oluşturması gerekiyor.  Bu değer de sıklıkla temel ihtiyaçları karşılamakla alakalı. Hedeflediğimiz kitlemiz, içinde bulunduğu zamanda ihtiyaçları,  enerjimizi ve ruh hali, sunduğumuz deneyime paralel olmalı. Bunu anladığımızda ve uyguladığımızda kitlemiz ile bağlantı kurmanın ve hizmet sunmanın yeni yollarını da kavramış olacağız.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Benzer Yazılar

Bi Yorumunuzu Alırım

E-Posta adresiniz yayınlanmaz. İşaretli alanları doldurunuz. *

Tüm Yazılar