Dijital Pazarlama, Genel, Hit
Yeniden Pazarlama (ReMarketing) Nedir? Ne işe yarar?

Yeniden Pazarlama (ReMarketing) Nedir? Ne işe yarar?

Dijital Pazarlamanın son zamanlarda en sık kullanılan özelliklerinden ReMarketing Nedir ? Hatta öyle ki, dijital pazarlamacılar arasında bir takım tartışmalar yaratıyor. Faydalı mı? İtici mi? Markaya zarar verir mi? Gerçekten işe yarıyor mu?

Yazı sonunda konuyla ilgili sizde konuya farklı bir bakış açısı getirmiş olabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama ya da ingilizce tabiriyle ReMarketing; daha önce web sitenize gelen kullanıcılara tekrar ulaşmanıza yardımcı olur. Hatta, web sitenizi daha önce ziyaret etmiş bu kullanıcılara, web sitenizde ziyaret ettikleri bölümler baz alınarak özelleştirilmiş reklamlar gösterebilirsiniz.

Aslında pek çoğunuzun başına gelmiştir bu durum. Satın alma eğilimi gösterdiğiniz ürünü araştırmaya başladıktan bir süre sonra aynı ürünü veya markayı sıklıkla reklamlarını görmeye başlarsınız. Aslında bu size markanın; “daha önce dükkanıma geldin, ürüne baktın; bak bir daha düşün!” deme şeklidir. Terim isminden de anlaşıldığı gibi ürünü size yeniden pazarlar.

remarketing-nedir
Nasıl?
Bu sistemi bir çok reklam networkünde farklı ama benzer yöntemlerle uygulayabilirsiniz. Kullandığınız reklam networkü; örneğin Google Adwords veya Facebook reklam paneli web sitenize yeniden pazarlama etiketini eklemenizi ister.
Yeniden pazarlamayı kullanmaya başlamak için, sistemden edineceğiniz küçük bir kod olan yeniden pazarlama etiketini web sitenizdeki tüm sayfalara eklemeniz gerekir. Sitenizdeki bulunan altbilgi bölümüne yeniden pazarlama etiketini yerleştirebilirsiniz.

Yeniden pazarlama kodunu  web sitenize ekledikten sonra, web sitenizde ki kategoriler ve sayfalar için yeniden pazarlama listeleri oluşturabilirsiniz. Örnek olarak, popüler bir ürün kategorinizi ziyaret eden kullanıcılar için bir yeniden pazarlama listesi oluşturabilirsiniz. Yeniden pazarlama etiketi, ziyaretçilerinizi “Popüler kategori listenize” kaydetmesini söyler. Kullanıcılar bu sayfayı ziyaret ettiğinde, sistem ziyaretçinin bilgisayarına çerez gönderir. Bu sayede bir kimlik oluşturur ve sizin daha önce bu siteye geldiğinizi tespit edip reklamı size yeniden gösterir.

Sadece yeniden pazarlama için hedeflediğiniz kitleye özel reklam metin ve bannerları oluşturabiliriz. Bu reklamlarda ürünü yeniden incelemelerine yönelik tetikleyici ibareler kullanabilirsiniz. Bu reklam diğer kullanıcılara gösterilmez. Sadece yeniden pazarlama olarak hedeflediğiniz kullanıcılara gösterilir.

Sonuç olarak, dijital pazarlamanın önemli faydalarından ve özelliklerinden remarketing’i bir çok marka kullanıyor. Dönüşüm raporlarına bakıldığında gayet verim de sağlıyor. Bu özellikten faydalanmak isteyenler teknik konularda sorun yaşamaları durumunda tarafımla iletişime geçebilir.

 

 

 

Benzer Yazılar

Bi Yorumunuzu Alırım

E-Posta adresiniz yayınlanmaz. İşaretli alanları doldurunuz. *

Tüm Yazılar