Dijital Pazarlama, Genel, Hit
Pokemon Go ve Dijital Reklamcılığa Katkısı

Pokemon Go ve Dijital Reklamcılığa Katkısı

Pokemon Go furyasından nasıl haberdar olduk?

– Önce masumca günlük ritüel sosyal mecralar kontrol edilir.

– Arkadaş listesinin bir çoğunun “pokemon” kelimesi ile ilgili içerikler paylaştığı görülür.

– Merak duygusu cereyan eder.

– Yeni oyunmuymuş bu yaa ne ki acep? Nasıl oynanıyo ki? Sorularına müteakip uygulama bir şekilde indirilir.

Halen benim gibi inat edip indirmeyenler de mevcut tabi.

Pokemon nedir? Nasıl oynanır? gibi konulara hiç girmeyeceğim. Konunun popüler olmasının ertesi günü herkes bununla ilgili bir şeyler yazdı.

Konuya bakış açım, tabii ki ilgili olduğum konu üzerinden: Dijital Pazarlama

Önce Google aramalarına bakalım;

2016-07-12_1323

 

Arama hacmindeki ani artışa bakıldığında bir anda uçuşu görebiliyoruz “pokemon go” aramaları tavan durumda. Aynı şekilde nintendo hisselerinde 1983 yılından bu yana en hızlı yükseliş gerçekleşmiş durumda. Kullanıcının uygulamada geçirdiği süre bazında ise liderliği almış durumda.

time-v-social

Bu oyun üzerinden eminim farklı oyunlar türeyecektir. Ki oyunun mantığı, lokasyon bazlı olması ve arttırılmış gerçekliği bir araya geldiğinde fikir olarak çok başarılı bir girişim olduğu aşikar. Türevleri çıktığında adwords arama ağı kullanarak ilgili kitlenin bir kısmının dikkati çekilebilir.

Bu yazımda dikkat çekmek istediğim konu, oyunun kendisinin bambaşka reklamcılık akımlarını doğurabileceği. Otoritelerin görüşü artık dijital reklam konusunun offline mecralarla etkileşim halinde olup bir bütün halinde ilerleyeceğidir.

Örneğin bir restaurant camında gördüğüm “en çok Bulbasaur içeride” gibi bir yazı ile online – offline entegrasyonunu görüyoruz. Özellikle offline kanalda markaların oyunla entegre olabilecek bir çok fikir göreceğiz. Yine ilerleyen süreçte oyun içi reklamlarında görebileceğimiz onlarca reklam modeli ortaya çıkabilir. Buna müsait bir oyun. Mekanlar oyuna reklam vererek daha çok pokemonu lokasyonlarında bulundurabilir. Bölge giydirmeleri görebilir, rutinleşen banner reklamlarından daha eğlenceli oyunsal reklam içerikleri üretilebilir.

1468007962102

Nihayetinde yoğun bir kitleyi peşine takan bu uygulama ile oyun pazarındaki rekabeti kızıştıran bir ufuk açıldığını görmek mümkün. Beraberinde oyun pazarındaki rekabeti izlerken dijital reklamlara da yeni alternatifleri görmek mümkün.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Benzer Yazılar

Bi Yorumunuzu Alırım

E-Posta adresiniz yayınlanmaz. İşaretli alanları doldurunuz. *

Tüm Yazılar