Blog, Genel, Hit, Marka, Pazarlama, videos
Karşılaştırmalı Reklam / Sahibinden, Arabam, HurriyetEmlak

Karşılaştırmalı Reklam / Sahibinden, Arabam, HurriyetEmlak

Türkiye’de karşılaştırmalı reklam uzun zamandır tartışılan bir kavram. Markaların, reklam ajanslarının her dönem tartıştığı, hatta kavgaların, mahkemelerin yaşandığı örnek olaylar biliyorum.
Tüm bu tartışmalara en azından yatıştıracak olan bir kanun çıkmıştı geçtiğimiz yıl. 28 Kasım 2013 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 6502 Sayılı ‘Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un onaylanmasıyla, markaların yapabilmesinin önü açılmıştı.

Bir çok marka çaktırmadan bel altı yaparken, artık bu tüm Dünya’da olduğu gibi yasalaşarak normal bir pazarlama metodu oldu. Tabi yaratıcı işlerde görerek biz tüketicileri eğlendirdiği zamanlar da oldu. Dünya’da benzer örneklerini gördüğümüz karşılaştırmalı reklamların ülkemizde de görebilecek olmamız reklam sektörü ve markalarımız için heyecan verici.

Yaşanan en son karşılaştırmalı reklam örneklerini inceleyim. E-Ticaret alanında rekabet gösteren 3 firmanın düellosuna şahit oluyoruz.
Önce ekranlarda sahibinden.com reklamlarını tebessüm ederek ve ilgiyle izledik.

Hatırlayalım; Sahibinden.com araba konulu reklam;

Hemen cevap geldi arabam.com dan;


Arabam.com dikey olarak sürdürdüğü avantajı reklamda ön plana çıkararak açık ve net bir şekilde “sadece araba” sloganını kullanmış. Bazen reklamda “sadelik herşeydir”.

Tabi rekabetin sert olduğu bu sektörde var olan önemli oyunculardan, Doğan grubu yatırımı hurriyetemlak.com bu savaşa girmese olmazdı.
Hurriyetemlak.com emlak dikeyinde yer aldığından yine arabam.com un yaptığı gibi bir strateji ile sahibinden.com un üzerine gitti.

 

Önce sahibinden.com ev konulu reklamını hatırlayalım;

Devamından gelen hurriyetemlak.com cevabı;

sahibinden.com aldığı sağlı sollu kroşelere cevap mı verecek? ya da “meyve veren ağaç taşlanır” atasözü ile hareket edip bu hamleleri umursamayacak mı bilinmez…

Türkiye’de reklam sektöründe devrim niteliği taşıyan bu değişim ile daha önce sıkça karşılaştırmalı reklam deneyen GSM firmaları ve diğer markalardan da yaratıcı reklamlar izlemek için sabırsızlanıyoruz. Rekabet var oldukça güç de var olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

Benzer Yazılar

Bi Yorumunuzu Alırım

E-Posta adresiniz yayınlanmaz. İşaretli alanları doldurunuz. *

Tüm Yazılar