Dijital Pazarlama, Genel, Hit
Google Reklamları Sağdan Kaldırdı. Şimdi Ne Olacak?

Google Reklamları Sağdan Kaldırdı. Şimdi Ne Olacak?

Google Reklamları denince artık dijital reklam tarafında markalaşmış AdWords kelimesi herkesin ilk aklına gelen terim sanıyorum. Reklam verenlerinde ilk 3 sırada olma savaşı “sağ tarafa zaten kimse tıklamıyor.” öngörüleri Google’ında istatistiklerine yansımış olacak ki; konuyla ilgili önemli bir değişikliği devreye aldı.

Google, sağ tarafta gözümüze çarpan ve bugüne kadar arama sonuçları sayfasının sağ kenarında görülen reklamları tamamen kaldırdı. Mobil reklamlarda zaten sağ taraf gibi bir ayrım yoktu. Dolayısıyle güncelleme sadece masaüstünden yapılan Google aramalarını kapsadı. Değişiklikle birlikte sağ kenardaki reklamlar tamamen ortada kalkıyor ve alt bölüme üç reklam ekleniyor. İlk sırada da rekabetin çok olduğu kelimelerde 4 sıraya kadar çıkabiliyor.

Böylece organik arama sonuçlarındaki tıklama oranlarının azalacağını şimdiden tahmin etmek mümkün. Yine bundan sonraki süreçte, reklam uzantılarının da kullanılmasıyla epeyce alan kaplayan bir reklam alanı görüyoruz. Ve reklam verenlerin adwords reklamlarını tercih etmek için daha da iştahlanabileceğini söylemek mümkün.

Maliyetleme olarak şimdilik bariz bir değişiklik yok. Ancak ilk sayfada çıkan reklam sayısı toplamda azaldığı için “ilk sayfa tahmini teklifi” kısmında artışlar olabileceğini tahmin edebiliriz. Buda tıklama başı maliyetleri artış yönünde etkileyebilir. Yine bireysel adwords kullanıcılarının yanı sıra yüksek bütçeli reklam verenler için performans odaklı ajanslar daha tercih edilebilir, dijital reklam ajansı tarafında arayışlar elbette artacak.

Onlarca firmaya verdiğimiz danışmanlıktan ötürü gelişmeleri anlık olarak izlemekteyiz. Yeni gelişmeleri ve yorumlarımızı elimizden geldiğince paylaşmaya devam edeceğiz. Sorularınızı yorum kısmından iletebilirsiniz.

Bu makale 29/02/2016 tarihinde reklam.club sitesinde yayımlanmıştır.

Benzer Yazılar

Bi Yorumunuzu Alırım

E-Posta adresiniz yayınlanmaz. İşaretli alanları doldurunuz. *

Tüm Yazılar