Blog, Dijital Pazarlama, Genel, videos

Pazarlamacılar Facebook’taki Hayranlarını Anlamıyorlar

Sosyal medya araçlarının markaların müşterilere ulaşmak için yeni mecralar haline gelmesi, pazarlama departmanları için artan mesai saatleri anlamına geldi. Her ne kadar ajanslar yardımıyla süreç daha yumuşak bir şekilde atlatılmaya çalışılsa da pazarlamacılar için bu yeni akımı anlamak ve bu sırada müşterilerin artan taleplerine doğru cevabı verebilmek halen kolay bir iş değil.

CMO Council’in yaptığı araştırma ise, pazarlama uzmanlarının bu yeni düzendeki yardıma muhtaç durumunu doğrular nitelikte.

1300 müşteri ve 132 üst düzey pazarlama insanıyla yapılan ankette ortaya çıkan sonuçlar müşterilerin Facebook marka sayfalarını neden beğendiğini ve pazarlamacıların bu konuda ne düşündüğünü ortaya çıkartıyor. Sonuçlar birbiriyle pek uyumlu değil gibi.

1300 kişiye sorulan “neden Facebook sayfalarını beğeniyorsunuz?” sorusuna yüzde 49 oranla en çok  “çünkü ben sadık bir müşteriyim” cevabı verilmiş. İkinci sırada (yüzde 46) “marka ve ürünler hakkında gelişmeleri takip etmek istiyorum” ve üçüncü sırada ise (yüzde 40) “kampanyalar ve yarışmalardan haberdar olmak istiyorum” cevapları yer alıyor.

Pazarlamacılara göre ise Facebook kullanıcılarının sayfalarını beğenmesinin en büyük sebebi yüzde 57’lik oranla sayfalardaki “yararlı içerik” olarak düşünülüyor. Öte yandan iyi içeriği sayfayı beğenmenin nedeni olarak gören müşteri kitlesinin oranı yalnızca yüzde 30. Pazarlamacılara göre en önemli ikinci (yüzde 41) neden olan “kullanıcıların marka tarafından fark edilme isteği” ise kullanıcıların cevaplarında yalnızca yüzde 26’lık bir karşılık buluyor.

CMO Council’in araştırmasında pazarlamacıların kullanıcıları anlayamamış olmasının ötesinde çok daha fazla soru ve cevap bulunuyor. Örneğin kullanıcılar Facebook’taki bir sayfayı beğendiklerinde ne bekliyorlar? Müşteri hizmetleri ile Facebook hayran sayfaları arasındaki ilişki nedir? Müşteriler sosyal ağlarda bir şikayette bulunduktan sonra kaç saat içinde cevap almış olmak istiyorlar?

Araştırmanın devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: sosyalmedya.co

Sosyal Medyada Paylaş

Benzer Yazılar

Bi Yorumunuzu Alırım

E-Posta adresiniz yayınlanmaz. İşaretli alanları doldurunuz. *

Tüm Yazılar