Blog, Dijital Pazarlama, Hit
.com 30 yaşında

.com 30 yaşında

Dünya’nın en popüler uzantısı olarak bilinen, ve aklımıza ne fikir gelse acaba com’u boşmu diye hemen bir domain sorugulama servisine sorgulattığımız .com 30. yılını yaşıyor. 80’ler neslinin bir klişesi vardır: “Buralar hep dutluktu. Zamanında dedemiz şurdan 50 metre yer almış olsaydı şimdi köşeydik” Günümüzde 2000’ler neslinin “dutluk” simgesi de .com domaini olmaya başladı.

5 Mart 1985 yılında bir bilgisayar üretici firma olan “Symbolics Inc.” symbolics.com alan adını alarak, ilk kez kayıt .com uzantısını tescil etmiş oldu. Günümüzde .com internetin en bilinen simgesi haline gelmiş durumda.

Günümüzde oluşan dijital rekabette .com domaini olan genellikle sürece bir adım önde başlıyor. Bunun sadece imaj etkisi var. Google SEO algoritmasında .com uzantın var diye seni kimse en yukarıya almıyor. Keza günümüzde uzantısı .com olmayan onlarca başarılı girişim sayabiliriz. 5-6 harfli .com domain bulmanın çok zor olduğu bu zaman diliminde aslında ilk imaj olarak uzantı görünse de büyük resme baktığımızda başarının aslında “istikrar” olduğunu görmek çok zor olmamalı.

com

.com Alan adlarının lideri olsa da pazarın yoğun rekabet ve gelişimi yeni uzantıları ortaya çıkarmaya ve bu savaşa dahil edilmeye başlandı. .com’un tahtı sallanır mı? Birlikte göreceğiz.

 

Benzer Yazılar

Bi Yorumunuzu Alırım

E-Posta adresiniz yayınlanmaz. İşaretli alanları doldurunuz. *

Tüm Yazılar