Dijital Pazarlama, Genel, Hit
Cihazlar Arası Dönüşümler

Cihazlar Arası Dönüşümler

Cihazlar arası dönüşümler Dijital reklam kanallarında son dönemde oldukça sık karşılaşmaya başladığımız bir terim.
Detaya girmeden önce tanımlayalım:
Artık internete bir çok ekran üzerinden erişebiliyoruz. Hatta giyilebilir teknolojiler ile vücudumuzda hissediyoruz. Olası alışveriş ihtiyaçlarımızda yaptığımız aramalar sadece ve doğrudan satın alma amaçlı olmayabiliyor. Araştırma yapmak, fiyat karşılaştırmak gibi farklı nedenlerle de aramalar yapabiliyoruz. Metrobüste seyahat ederken “kışlık ayakkabılar” anahtar kelimesini aratıp araştırma yapabilir, devamında ise eve/işe geldiğimizde masaüstü cihazından satın almış olabiliriz.
Bu süreçte kullandığımız bir kaç cihaz olabilir ve birinde başlayıp diğerinde sonuçlanan sürece “ciharlar arası dönüşüm” diyoruz.

Dijital reklamcılığın en önemli araçlarından Adwords, cihazlar arası dönüşüm metriği ile bize bunun cevabını verebiliyor. Yani a cihazından reklama tıklayıp b cihazından dönüşüm gerçekleştiren ziyaretçileri de ölçebiliyor.

Yeni gelen güncellemeler ile tam arama dönüşüm yolundaki cihaz kullanımıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmemizi sağlamak amacıyla, aynı teknolojiyi kullanarak AdWords’ün İlişkilendirme bölümünde üç yeni raporu kullanıma sunuyor.

Screen Shot 2016-09-02 at 12.35.50 PM

● Cihazlar – Gerçekleşen cihazlar arası etkinlik miktarını AdWords hesabınızda görün
● Destekleyen Cihazlar – Farklı cihazların başka cihazlarda dönüşümü ne sıklıkta desteklediğini öğrenerek daha bilinçli bir şekilde cihaz teklif ayarlamaları yapabilirsiniz
● Cihaz Yolları – İki veya daha fazla cihaz kullanan müşterileriniz için en iyi dönüşüm yollarını inceleyin

***

● Son tıklamanın ötesinde farklı bir ilişkilendirme modeli: Her bir dönüşüm türünüz için altı farklı ilişkilendirme modelinden birini seçebilirsiniz. Bu ilişkilendirme modelleri Arama Ağı reklamlarınıza uygulanır ve cihazlar arası davranışlar hesaba katılır. Yeni bir model seçtiğinizde kredi, dönüşüm yolunda yeniden atanır ve dönüşüm istatistikleriniz bundan sonra değişir. Ek bilgi edinmek için yeni en iyi uygulamalar kılavuzumuzu inceleyin.
● Cihaz teklifi ayarlamalarınızı güncelleyin. Yeni Destekleyen Cihazlar raporuyla, farklı cihazlardaki tıklamalar veya gösterimlerle desteklenen dönüşümlerin sayısını öğrenebilirsiniz. Mobil Destek Oranı, mobil cihazlar tarafından desteklenen dönüşümlerin sayısı ile mobil cihazlarda gerçekleşen nihai dönüşümlerin sayısının karşılaştırmasıdır. Örneğin, bir kampanya için Mobil Destek Oranınız 3,72 ise bu, bir mobil cihazda gerçekleşen her dönüşüm için diğer cihazlarda 3,72 oranında dönüşümün mobil cihazlar tarafından desteklendiği anlamına gelir. Mobil teklif ayarlamalarınızı bu bilgiler ışığında güncelleyebilirsiniz.

Bu yeni raporlara AdWords panelinde araçlar sekmesinde bulabilirsiniz. Bu güncelleme ile rapor ve karşılaştırmaları, tüm cihazlardaki önemli verileri ölçmenize yardımcı olacağını düşünüyorum.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Benzer Yazılar

Bi Yorumunuzu Alırım

E-Posta adresiniz yayınlanmaz. İşaretli alanları doldurunuz. *

Tüm Yazılar