Dijital Pazarlama, Pazarlama
Arama Terimleri Raporu Ne İşe Yarar?

Arama Terimleri Raporu Ne İşe Yarar?

Arama terimleri raporu, Google Ads (eski adıyla AdWords) reklamlarınızı yönetirken arama ağı kampanyalarında kelimelerin nasıl performans aldığı konusunda oldukça önemlidir.

Arama ağı kampanyasının nasıl performans gösterdiğini anlamak için arama terimleri raporunu kullanabilirsiniz. Seçtiğiniz anahtar kelimeler, geniş eşleme, geniş eşleme düzenleyici, sıralı eşleme gibi eşleme seçenekleri ile hedeflediyseniz; gerçekte hangi kelimelerde gösterim ve tıklama aldığımızı bu rapor sayesinde öğrenebiliyorsunuz. Ya da yüksek potansiyele sahip yeni anahtar kelimeler belirleyebilir veya gerçek aramaların bizim eklediğimiz liste ile ne kadar yakından alakalı olduğunu görebiliyorsunuz.

Kullanmanın Avantajları

Gerçek verileri izleyerek sektörümüzde potansiyele sahip yeni anahtar kelimeler belirlemek ve listenize eklemek için arama terimleri raporunu kullanabiliriz. Sektörünüz veya işletmeniz ile alakalı olmayan kelimeleri bulun ve negatif kelime olarak ekleyin. Böylece alakasız kelimelerde tıklama almak ve gereksiz maliyetlerden kurtulabilirsiniz.

Arama terimi raporları ile anahtar kelime listemiz arasındaki fark nedir?

Arama terimi, bir kullanıcının Google’da veya Arama Ağı iş ortağı sitelerinden birinde arama yaparken girdiği tam kelime veya kelime grubudur. Anahtar kelime listeniz ise, reklamlarınızı hedeflediğiniz ve sektörünüzle alakalı ve reklam grubu için oluşturduğunuz kelime veya kelime grubudur.

Örneğin; “sarı papatya” sıralı işleme olarak seçtiğimiz ve hedeflediğimiz bir anahtar kelimedir.

sarı papatya fiyatları; ise arama terimleri raporunda görebileceğimiz, reklam tetiklenmiş bir kelime grubudur.

Arama terimleri raporunda ayrıca hedeflediğiniz hangi kelimenin hangi eşleme türünde tetiklendiğini de görüntüleyebilirsiniz. Böylece hangi eşleme türünde hangi kelimeler tetiklenmiş ve sonraki aşamada performansınızı iyileştirecek eşleme stratejisini belirleyebilirsiniz.

Hatırlatma: Alışveriş reklamı kampanyalarında eşleme seçeneği bulunmadığı için eşleme türü sütunu boş olarak görünecektir.

Sosyal Medyada Paylaş

Benzer Yazılar

Bi Yorumunuzu Alırım

E-Posta adresiniz yayınlanmaz. İşaretli alanları doldurunuz. *

Tüm Yazılar